Czym jest Zespół ds. Asysty Rodzinnej?
W celu wspierania rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mielcu został utworzony Zespół ds. Asysty Rodzinnej.
W skład Zespołu ds. Asysty Rodzinnej wchodzą:
- Asystent rodziny;
- Konsultant;
- Psycholog lub/i pedagog.
W pracach Zespołu uczestniczy pracownik socjalny.
Praca z rodziną w ramach działalności Zespołu ds. Asysty jest prowadzona w szczególności w formie:
- konsultacji i poradnictwa specjalistycznego;
- terapii i mediacji;
- pomocy prawnej, w szczególności w zakresie prawa rodzinnego;
- organizowania dla rodzin zajęć warsztatowych oraz innego rodzaju spotkań, mających na celu wymianę ich doświadczeń oraz zapobieganie izolacji, między innymi w formie grup wsparcia lub grup samopomocowych.
Kim jest Asystent Rodziny?
Asystent rodziny to osoba, która przez pewien czas wspiera rodzinę, aby ta w przyszłości potrafiła samodzielnie pokonywać trudności życiowe, zwłaszcza związane z opieką i wychowaniem dzieci.
Asystent rodziny towarzyszy rodzicom we wprowadzeniu zmian w swoim myśleniu, zachowaniu oraz otoczeniu, koniecznych do tego, aby środowisko rodzinne sprzyjało bezpieczeństwu i prawidłowemu rozwojowi dzieci.
Zadaniem asystenta rodziny jest zmiana stosunku osób w rodzinie do własnej sprawczości, zwiększenie ich poczucia wpływu na własne życie, wzrost samooceny. Indywidualna pomoc służy rozwojowi kompetencji poszczególnych członków rodziny, osiąganiu wyznaczonych przez nich celów, wzbudzaniu w nich wiary we własne możliwości oraz motywowaniu do podejmowania działań.
Co rodzina może zrobić w celu przydzielenia asystenta rodziny?
Pomoc asystenta rodziny jest bezpłatna. Jeżeli dana rodzina podejmie decyzję o tym, że potrzebuje wsparcia asystenta rodziny, może zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mielcu z prośbą o jego przydzielenie. Rodzina może skorzystać ze wsparcia asystenta rodziny niezależnie od posiadanego dochodu. Ważne jest podanie konkretnych przyczyn. Po zgłoszeniu zostaje uruchomiona procedura przydzielania asystenta, rozpoczynająca się wywiadem środowiskowym i analizą sytuacji rodziny, a kończąca podjęciem decyzji.
Rodziny przeżywające trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych w ramach specjalistycznej pomocy mogą skorzystać z:
- pomocy asystenta rodziny;
- pomocy psychologa;
- pomocy pedagoga;
- pomocy prawnika.
Interdyscyplinarna praca z rodziną ukierunkowana jest na maksymalizowanie konstruktywnego wykorzystania własnego potencjału rodziny oraz minimalizowanie niesprzyjających warunków środowiskowych, co w efekcie ma prowadzić do wzrostu szansy na osiągniecie realnej i trwałej pozytywnej zmiany.
Asystenci Rodziny:
budynek MOPS - ul. Mickiewicza 2, 39-300 Mielec, pok. 2, tel. 17-787 57 71
Koordynator Zespołu ds. Asysty Rodzinnej:
budynek MOPS - ul. Łukasiewicza 1c, 39-300 Mielec, pok. 12A, tel. 17-787 56 64