PRACA SOCJALNA
Praca socjalna świadczona jest na rzecz poprawy funkcjonowania osób i rodzin w ich środowisku społecznym. Praca socjalna prowadzona jest:
- z osobami i rodzinami w celu rozwinięcia lub wzmocnienia ich aktywności i samodzielności życiowej;
- ze społecznością lokalną w celu zapewnienia współpracy i koordynacji działań instytucji i organizacji istotnych dla zaspokajania potrzeb członków społeczności.
Praca socjalna może być prowadzona w oparciu o kontrakt socjalny lub projekt socjalny.
W pracy socjalnej wykorzystuje się właściwe tej działalności metody i techniki, stosowane z poszanowaniem godności osoby i jej prawa do samostanowienia.
Praca socjalna świadczona jest osobom i rodzinom bez względu na posiadany dochód.
PORADNICTWO SPECJALISTYCZNE
Poradnictwo specjalistyczne, w szczególności prawne, psychologiczne i rodzinne, jest świadczone osobom i rodzinom, które mają trudności lub wykazują potrzebę wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych, bez względu na posiadany dochód.
Poradnictwo prawne realizuje się przez udzielanie informacji o obowiązujących przepisach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, zabezpieczenia społecznego, ochrony praw lokatorów.
Poradnictwo psychologiczne realizuje się przez procesy diagnozowania, profilaktyki i terapii.
Poradnictwo rodzinne obejmuje szeroko rozumiane problemy funkcjonowania rodziny, w tym problemy wychowawcze w rodzinach naturalnych i zastępczych oraz problemy opieki nad osobą niepełnosprawną, a także terapię rodzinną. Czytaj więcej …
SCHRONIENIE, POSIŁEK I NIEZBĘDNE UBRANIE
Osoba lub rodzina ma prawo do schronienia, posiłku i niezbędnego ubrania, jeżeli jest tego pozbawiona.
Udzielenie schronienia następuje przez przyznanie tymczasowego schronienia w noclegowni, schronisku dla osób bezdomnych albo schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi. Czytaj więcej …
Przyznanie niezbędnego ubrania następuje przez dostarczenie osobie potrzebującej odpowiedniego rozmiaru bielizny, odzieży i obuwia odpowiednich do pory roku. Czytaj więcej …
Pomoc doraźna albo okresowa w postaci jednego gorącego posiłku dziennie przysługuje osobie, która własnym staraniem nie może go sobie zapewnić. Czytaj więcej …
Pomoc w postaci jednego gorącego posiłku dziennie może być przyznana dzieciom i młodzieży w okresie nauki w szkole.
Udzielania wsparcia w postaci zapewnienia gorącego posiłku zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży odbywa się w ramach rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu”.
SPRAWIENIE POGRZEBU
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mielcu realizuje zadanie w zakresie sprawienia pogrzebu osobom zmarłym w tym dzieciom martwo urodzonym, na terenie Gminy Miejskiej Mielec w sytuacji o której mowa w art. 10 ust. 3 ustawy o cmentarzach.
UCHWAŁA NR XLV/457/2018 Rady Miejskiej w Mielcu z dnia 15 marca 2018 r.
MIESZKANIA TRENINGOWE
MOPS w Mielec prowadzi 5 mieszkań treningowych, w których świadczy się usługi bytowe, pracę socjalną oraz naukę w obszarze rozwijania lub utrwalania niezależności, sprawności w zakresie samoobsługi, pełnienia ról społecznych w integracji ze społecznością lokalną, w celu umożliwienia prowadzenia niezależnego życia.
Każde mieszkanie przeznaczone jest dla 4-5 osób i posiada pokoje wyposażone w podstawowe meble oraz w pełni wyposażone kuchnie i łazienki.
Pobyt w mieszkaniu treningowym przyznawany jest decyzją administracyjną, poprzedzoną złożeniem wniosku wraz z dokumentami potwierdzającymi sytuację materialną oraz trudną sytuację życiową osoby ubiegającej się o pobyt. Na podstawie tych dokumentów odbywa się kwalifikacja osoby do pobytu w mieszkaniu treningowym. Po zakwalifikowaniu osoby przygotowywany jest z jej udziałem program usamodzielnienia oraz kontrakt mieszkaniowy. Kontrakt mieszkaniowy jest zawierany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mielcu, który reprezentuje Dyrektor oraz osobę ubiegającą się o skierowanie do mieszkania. Kontrakt określa m.in. cel i okresu pobytu, rodzaj świadczonego wsparcia, wysokość odpłatności, sposób zgłaszania nieobecności oraz zasady i sposób realizacji programu usamodzielnienia. Realizacja Programu Usamodzielnienia podlega okresowej ocenie. Czytaj więcej …
OPŁACANIE SKŁADEK NA UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE
Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie przysługuje osobie, która w dniu złożenia wniosku o przyznanie świadczenia:
- ukończyła 50 lat i nie posiada okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego) wynoszącego co najmniej 10 lat;
- posiada okres ubezpieczenia (składkowy i nieskładkowy) wynoszący 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.