Pomoc osobom bezdomnym.
W świetle obowiązujących przepisów do udzielenia pomocy osobie bezdomnej zobowiązana jest gmina ostatniego miejsca zameldowania tej osoby na pobyt stały (art. 101 ust. 2 ustawy z dn. 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej).
Według ustawy o pomocy społecznej osoba bezdomna to osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy i niezameldowana na pobyt stały, w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności, a także osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym i zameldowana na pobyt stały w lokalu, w którym nie ma możliwości zamieszkania.
Udzielenie schronienia jest zadaniem gminy o charakterze obowiązkowym.
Realizacja świadczenia następuje w miejscach do tego przeznaczonych tj. schroniskach, noclegowniach oraz ogrzewalniach.
Udzielenie schronienia następuje przez przyznanie tymczasowego schronienia w schronisku dla osób bezdomnych albo schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi (art. 48a ww. ustawy). Wymaga złożenia pisemnego wniosku i przeprowadzenia niezbędnych procedur mających na celu stwierdzenie spełnienia kryteriów wynikających z ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w tym również przeprowadzenia wywiadu środowiskowego z osobą bezdomną i wydania decyzji administracyjnej. Konieczne jest również zawarcie kontraktu socjalnego z osobą bezdomną w celu wzmocnienia jej aktywności społecznej, wyjścia z bezdomności i uzyskania samodzielności życiowej.
Noclegownia świadczy bezdomnym tymczasową pomoc w postaci miejsca noclegowego, w ramach której umożliwia spędzenie nocy w warunkach gwarantujących ochronę życia i zdrowia.
Ogrzewalnia umożliwia pobyt w ogrzewanych pomieszczeniach wyposażonych w co najmniej miejsce siedzące, nie gwarantuje miejsc do spania.
Pomoc przyznana w formie tymczasowego schronienia w ogrzewalni lub noclegowni nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz wydania decyzji administracyjnej.
W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mielcu pomocą osobom bezdomnym zajmują się
pracownicy Działu Świadczeń i Usług:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mielcu
Łukasiewicza 1c, 39-300 Mielec
Dział Świadczeń i Usług pok. 32
tel. (17) 787-56-82
Poniedziałek w godzinach od 8.00 – 16.00
Wtorek – Piątek w godzinach 7.15 – 15.15
W 2024 r. Gmina Miejska Mielec zleciła Towarzystwu Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło w Mielcu realizację zadania publicznego w zakresie udzielenia tymczasowego schronienia dla bezdomnych kobiet i mężczyzn oraz noclegowni i ogrzewalni dla osób bezdomnych.
Zasady odpłatności
Szczegółowe zasady dotyczące: zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodku wsparcia – schronisku dla osób bezdomnych reguluje UCHWAŁA NR XIII/140/2019 Rady Miejskiej w Mielcu z dnia 30 października 2019 r. w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w schronisku dla osób bezdomnych lub w schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi.
>>> Tabela odpłatności <<<
Schronisko dla Bezdomnych Kobiet i Mężczyzn, mieści się przy ul. Sandomierskiej 19 w Mielcu
tel. (17) 586-22-52
Pomoc w formie gorącego posiłku przyznawana jest decyzją administracyjną po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. Posiłki wydawane są w placówkach:
- Caritas Diecezji Tarnowskiej Oddział przy Parafii MBNP w Mielcu
Al. Niepodległości 5 tel. (17) 586-22-62 - Caritas Diecezji Tarnowskiej Oddział przy Parafii Św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Mielcu
ul. Kilińskiego 16 tel. (17) 586-22-28
Pomoc w zakresie odzieży (używanej) udzielana jest przez
- Polski Komitet Pomocy Społecznej w Mielcu
ul. Solskiego 10 tel. (17) 583-16-76, - Oddział Rejonowy PCK w Mielcu
ul. Żeromskiego 17 tel. (17) 788-53-35, - Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn im. Św. Brata Alberta w Mielcu
ul. Sandomierska 19 tel. (17) 586-22-52, - W ramach mieleckiej akcji „Podzielmy się ciepłem” wieszaki z ciepłą odzieżą stanęły w następujących punktach naszego miasta:
- wejście do Głównego Budynku Urzędu Miejskiego, ul. Żeromskiego 26
- podsienia Samorządowego Centrum Kultury, Al. Niepodległości 7
- przystanek MKS w Rynku (od ul. Kościelnej).
Do czego zobowiązane są osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej.
Osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej są obowiązane do współdziałania w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej (art. 4 ustawy o pomocy społecznej).
Brak współdziałania osoby z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej, odmowa zawarcia kontraktu socjalnego, niedotrzymywanie jego postanowień, nieuzasadniona odmowa podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej przez osobę bezrobotną lub nieuzasadniona odmowa podjęcia lub przerwanie szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywania prac interwencyjnych, robót publicznych, prac społecznie użytecznych, a także odmowa lub przerwanie udziału w działaniach w zakresie integracji społecznej realizowanych w ramach Programu Aktywizacja i Integracja, o których mowa w przepisach o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, lub nieuzasadniona odmowa podjęcia leczenia odwykowego w zakładzie lecznictwa odwykowego przez osobę uzależnioną mogą stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczenia, uchylenia decyzji o przyznaniu świadczenia lub wstrzymania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (art. 11 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej).