Imieniny: Jana, ?anety, Maksyma

Mops Logo

MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ
W MIELCU

Gmina Miejska Mielec
MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ w Mielcu

Warsztat Terapii Zajęciowej - ul. Kocjana 15

Dom Dziennego Pobytu - ul. Kocjana 15

Mieszkania Treningowe, Klub Integracji Społecznej - ul. Mickiewicza 13
BIP EFS PUP

IX spotkanie w ramach warsztatów „Razem Po Moc”

 

W dniu 14.07.2021 odbyło się ostatnie już spotkanie w ramach warsztatów „Razem Po Moc”. Spotkanie odbyło się z kuratorami Sądu Rejonowego w Mielcu Panem Łukaszem Fickiem – kuratorem rodzinnym, oraz Panem Marcinem Rybakiem – kuratorem dla dorosłych. Podczas spotkania poruszane były kwestie dotyczące sprawowania dozorów i nadzorów kuratorów sądowych, egzekwowania obowiązków nakładanych przez Sąd na sprawców przemocy, zagadnienia procedury sądowej. Panowie kuratorzy przedstawili praktyczne wskazówki postępowania dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Podczas spotkana uczestniczki miały okazję zapoznać się z możliwością przeprowadzenia mediacji w sytuacjach związanych z przemocą domową, jak również z tematem Rodzicielskiego Planu Wychowawczego jaki jest pozytywny wymiar jego zastosowania.

Dziękujemy bardzo naszym prelegentom za ciekawy sposób przedstawienia istotnych tematów.

Uczestniczkom projektu dziękujemy za aktywne uczestnictwo w spotkaniach mamy nadzieję że wymiana doświadczeń i opinii uzupełniona zdobyciem cennej wiedzy pozwoli na wzmocnienie do podejmowania decyzji i działań prowadzących do zmiany sytuacji.

Inicjatorkami i realizatorami projektu były pracownice MOPS w Mielcu.
Iwona Tomczyk, P. Marta Babula, P. Marta Faliszek, P. Ewa Ficek, P. Katarzyna Małek, którym bardzo dziękujemy za aktywność i kreatywność.


VIII spotkanie w ramach warsztatów Razem Po Moc

W dniu 07.07.2021 odbyło się ósme spotkanie w ramach warsztatów „Razem Po Moc”. Podczas kolejnego spotkania z psychologiem MOPS Panią Katarzyną Małek, poruszana była tematyka wzorców rodziny, ról kobiety i mężczyzny w rodzinie. Co zrobić, aby podjąć pierwszy krok naprzód. Jak „spakować plecak” – wyposażony w dobre doświadczenia, cenne umiejętności i różne wartościowe „narzędzia”. Podczas spotkania, podjęto również temat: „Dlaczego wszystko wiemy, ale ciągle jest nam trudno podejmować decyzję …”.

Uczestniczki warsztatów nabyły wiedzę, która pozwoli im skutecznie podejmować działania w celu ochrony własnych praw oraz przerwania przemocy w rodzinie.


VII spotkanie w ramach warsztatów Razem Po Moc

Siódme spotkanie w ramach warsztatów „Razem Po Moc” odbyło się z funkcjonariuszem policji mł. Asp. Panią Magdaleną Skulimowską.

Tematem spotkania były zadania i uprawnienia Policji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie w nawiązaniu do nowelizacji ustawy, Kodeksu postępowania cywilnego, oraz Ustawie o Policji, Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych. Zastosowanie nowych instrumentów tj. nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

Dziękujemy funkcjonariuszowi Komendy Powiatowej Policji za przybliżenie tak ważnego aktualnie tematu.


VI spotkanie w ramach warsztatów Razem Po Moc

W dniu 23.06.2021 odbyło się szóste spotkanie w ramach warsztatów „Razem Po Moc”. Podczas spotkania, psycholog MOPS Katarzyna Małek rozwinęła temat asertywności, poruszając zagadnienia związane z komunikacją ukierunkowaną na podejmowanie odpowiedzialności za siebie i swoje uczucia. Uczestniczki warsztatów poznawały różnice pomiędzy komunikatami „Ja” i komunikatami „Ty”, w ramach treningu konstruktywnego używania komunikatów „Ja” w różnych sytuacjach życia.

Podczas spotkania, podjęto również tematykę sygnałów ostrzegawczych, które pojawiają się często już na początku przemocowego związku. Uczestniczki uczyły się rozpoznawać, jakie zachowania partnerów są oznaką braku poszanowania granic w relacjach interpersonalnych, i  jak reagować na  przekraczanie granic.


V spotkanie w ramach warsztatów Razem Po Moc

Za nami kolejne spotkanie w ramach warsztatów „Razem Po Moc”. Podczas warsztatów w dniu 16.06.2021r  poruszaliśmy tematykę związaną z zachowaniami: asertywnymi , uległymi i agresywnymi.  Uczestniczki  projektu zapoznawały się z możliwością otwartego wyrażania siebie, do ochrony swych praw w sytuacjach konfliktowych. Dzięki ćwiczeniom w rozpoznawaniu  komunikatów uległych , agresywnych i asertywnych – uczestniczki miały możliwość doświadczenia, że mogą poczuć się silne, mogą mieć  do siebie więcej szacunku, oraz mają możliwość postawienia jasnej granicy.

Zajęcia prowadziła P. Iwona Tomczyk specjalista pracy socjalnej z Działu Specjalistycznej Pracy Socjalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mielcu.


IV spotkanie w ramach warsztatów Razem Po Moc

Czwarte spotkanie w ramach warsztatów „Razem Po Moc” za nami. Tematyką spotkania prowadzonego przez psychologa MOPS było przełamanie bierności na rzecz aktywnego reagowania, jak zrobić tzw. „pierwszy krok”, w jaki sposób reagować na przemoc. Omawialiśmy też strategie radzenia sobie w sytuacjach trudnych oraz sposoby radzenia sobie z emocjami. Wspólnie z uczestniczkami projektu podejmowana była analiza procesu wychodzenia z przemocy.

Zajęcia prowadzone były przez psychologa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mielcu P. Katarzynę Małek


III spotkanie w ramach warsztatów Razem Po Moc

W dniu 02.06.2021r. odbyło się III spotkanie w ramach warsztatów „Razem Po Moc”. W trakcie spotkania z konsultantem prawnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mielcu przekazano uczestniczkom ważne informacje dotyczące możliwości podjęcia działań formalno-prawnych w celu przerwania przemocy i poprawy własnej sytuacji, m.in : złożenia wniosku o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia mieszkania, pozwu o eksmisję, pozwu o zniesienie wspólności majątkowej małżeńskiej, zadośćuczynienie i odszkodowanie od sprawcy przemocy itp.

Zajęcia prowadził konsultant prawny P. Ewa Ficek z Działu Specjalistycznej Pracy Socjalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mielcu.


II spotkanie w ramach warsztatów Razem Po Moc

Za nami kolejne spotkanie w ramach warsztatów „Razem Po Moc” w dniu 26.05.2021. Podczas warsztatów poruszaliśmy tematykę związaną ze złością, agresją i przemocą. Wspólnie z uczestniczkami projektu podejmowałyśmy analizę wzmocnień i komunikatów sprzyjających wychodzeniu z sytuacji przemocy w rodzinie.

Dzieląc się doświadczeniami – uczyłyśmy się konkretnych umiejętności pomagających radzić sobie z sytuacjami trudnymi w sposób konstruktywny. Uczestniczki projektu miały szanse rozpoznać dotychczasowe schematy postępowania oraz w warunkach bezpiecznych doświadczyć nowych.

Zajęcia prowadziła P. Iwona Tomczyk specjalista pracy socjalnej z Działu Specjalistycznej Pracy Socjalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mielcu.


Warsztaty dla kobiet doświadczających przemocy Razem PO MOC

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mielcu  w dniu 19.05.2021 r. rozpoczął realizację projektu socjalnego –Warsztaty dla kobiet doświadczających przemocy „Razem PO MOC”.

Cykl warsztatów to 9 spotkań z pracownikami MOPS-specjalistą pracy socjalnej, psychologiem, prawnikiem, oraz spotkania w ramach współpracy z: funkcjonariuszem KPP, kuratorem i mediatorem Sądu Rejonowego w Mielcu. Celem głównym projektu jest podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy wśród kobiet uwikłanych w zjawisko przemocy. Spotkania realizowane są w siedzibie MOPS w Mielcu przy ul. Łukasiewicza 1c. Warsztaty będą trwać do 14.07.2021 r.

W pierwszym spotkaniu wzięło udział 11 pań. Podczas spotkania poruszano tematykę mitów i stereotypów związanych ze zjawiskiem przemocy, oraz osobistych doświadczeń.

 

Tematyka spotkań obejmuje:

  1. Warsztaty ze specjalistą pracy socjalnej – dotyczące integracji oraz komunikacji , asertywności,  przekonania dotyczące zjawiska przemocy, zajęcia mające na celu nauczenie budowania wizerunku własnej osoby, radzenia sobie ze stresem;
  2. Wykłady prawnika MOPS obejmujące zagadnienia regulacji prawnych w sytuacji przemocy domowej, możliwości oraz formy podejmowania prawnych kroków mających na celu rozwiązanie trudnych sytuacji;
  3. Spotkanie z mediatorem-mediacje  w sprawach przemocy domowej, Rodzicielski Plan Wychowawczy, opieka naprzemienna;
  4. Spotkanie z funkcjonariuszem Policji, z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu – formalne oraz praktyczne uwarunkowania interwencji funkcjonariuszy Policji w sytuacjach przemocy domowej, zagadnienia proceduralne;
  5. Spotkanie z kuratorem zawodowym  Sądu Rejonowego w Mielcu – formy sprawowania dozorów, egzekwowanie obowiązków nakładanych przez Sąd na sprawców przemocy, zagadnienia procedury sądowej, praktyczne wskazówki postępowania dla osób w rodzinach dotkniętych przemocą, rola kuratora zawodowego;
  6. Trzy spotkania z psychologiem MOPS – w ramach grupy wsparcia mające na celu zwiększenie kompetencji oraz sposobów reagowania i radzenia sobie w trudnych sytuacjach  zagrożonych przemocą.