- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mielcu - http://mops.mielec.pl -

CODZIENNIK

Fot. B. Uzar


 

Życie kulturalne w mieście, czyli … co jeszcze ciekawego przed nami podczas tegorocznych wakacji.

Do końca wakacji zostało niespełna trzy tygodnie, warto ten czas w pełni wykorzystać. Poniżej mały przegląd najciekawszych, nieodpłatnych, kulturalnych i rozrywkowych wydarzeń w naszym mieście.

Fundacja Klub Młodych Liderów jak co roku zaprasza na Youthest, Festiwal Baniek Mydlanych, Kolorów, Ognia i Fajerwerków.
To fantastyczne wydarzenie odbędzie się już w najbliższą sobotę, tj. 14.08.2021 r. od godz. 15.00 na Bulwarach nad Wisłoką.

Fot. Tu i Tam

Mnóstwo atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, kto nie miał okazji wziąć udziału w poprzednich edycjach, powinien choć raz zobaczyć to wydarzenie. Sporo zabawy i emocji gwarantowane.

 

Dla chcących spokojnie w leżaczku spędzić wieczorny weekend, Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu zaprasza na Kino Letnie, które odbywa się w Parku przy Pałacyku Oborskich. Przygotujcie jedynie popcorn 🙂 Dla każdego coś dobrego czyli melodramat, horror i kino familijne.

Fot. Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu

 

SztukaRYNKI – kolejna odsłona.

Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na kolejne spotkanie w dn. 22 sierpnia 2021 r. w godzinach od 16.00 do 20.00 w ramach którego na Rynku Starego Miasta odbędą się warsztaty plastyczne oraz koncert grupy „Senior Show”.

Fot. Dom Kultury SCK w Mielcu

 

I kolejne wydarzenie na które mielczanie z niecierpliwością czekają to Dni Mielca, które od wielu lat są zakończeniem sezonu wakacyjnego w Mielcu.
Odbywają się w dniach 28-29 sierpnia na terenach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mielcu. Na wydarzenie serdecznie zapraszają organizatorzy czyli Prezydent Miasta Mielca oraz Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu.
Jak zwykle nie zabraknie dobrej muzyki, zabaw i konkursów, animacji dla najmłodszych i oczywiście stoisk gastronomicznych.

Fot. SCK w Mielcu

Mam nadzieję, że zebrane materiały pozwolą Państwu wybrać coś dla siebie i ostatnie dni tegorocznego lata spędzić w ciekawy i aktywny sposób.

Przygotowała: M. Kołodziej

 


Wakacje w pełni, to dobry czas na zwiedzanie i aktywne spędzanie czasu z rodziną. Oto propozycje na ciekawe wycieczki z najbliższymi.

 

Jedną z ciekawych propozycji turystycznych na którą można wybrać się wspólnie z dziećmi jest na pewno Skamieniałe Miasto niedaleko Tarnowa. Wycieczka zajmuje jeden dzień i nie ma konieczności organizowania noclegu.

Skamieniałe Miasto to grupa fantazyjnie ukształtowanych form skalnych, tworzących przysłowiowe „miasto zamienione w kamień”. Miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez liczne grupy – wycieczki zorganizowane oraz indywidualnych turystów. Dostępność miejsca i atrakcyjność sprawiają, że jest ono jedną z największych przyrodniczych atrakcji Małopolski. Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w regionie tarnowskim.

Korzystając z własnego środka transportu zatrzymujemy się na parkingu przed wejściem do Skamieniałego Miasta. Parking ten znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 977 na odcinku Ciężkowice – Zborowice. Po uiszczeniu opłaty za wejście możemy wyruszać na szlak gdzie podczas spaceru możemy cieszyć się pięknem przyrody w tym bardzo ciekawych formacji skalnych z których każda ma swoją legendę.

Fot. M. Leś

W niedalekiej odległości od skamieniałego miasta znajduje się „Wąwóz Czarownic” który też warto odwiedzić.

 

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Łysa Góra w województwie Świętokrzyskim. Na zwiedzanie można wybrać się cała rodziną. Wycieczka zajmuje jeden dzień i nie ma konieczności organizowania noclegu.

Fot. A. Leś

Łysa Góra (Łysiec, Święty Krzyż) jest najbardziej znaną i najchętniej odwiedzaną przez turystów w Regionie Świętokrzyskim. Druga pod względem wysokości (595 m n.p.m.), wyniosła i dominująca, od wieków była miejscem szczególnym dla ludzi. Na jej szczycie wznosi się klasztor z którego dzięki odnowionej wieży widokowej można podziwiać panoramę okolicy. Z regionem jest związanych wiele mitów i legend, które na pewno zaciekawią nasze pociechy.

Fot. A. Leś

Jednym ze sposobów dotarcia na szczyt jest niebieski szlak turystyczny z Nowej Słupi tzw. Szlak Królewski. Kolejnym sposobem jest szlak z Huty Szklanej. W Hucie Szklanej znajduje się parking oraz atrakcje turystyczne.

Fot. A. Leś

Jeśli zaciekawiły Cię nasze propozycje odwiedzaj naszą stronę internetową na pewno pojawią się kolejne propozycje z kolejnymi ciekawymi miejscami wartymi zobaczenia.

 


 


Jakie uprawnienia ma rodzina 3+?

Rodziny wielodzietne w Mielcu mogą przystąpić do programu „Mielecka Karta Rodziny  3+” oraz złożyć wniosek o ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny. W artykule można się dowiedzieć na czym polega, komu przysługuję, co zrobić by otrzymać w/w karty oraz jakie korzyści i uprawnienia dają.

Czytaj dalej [1]


 


 

Przepis na proste ciasteczka z owocami sezonowymi
(szybki poczęstunek  dla niezapowiedzianych gości) 🙂
(czas przygotowania 25 minut)

 

Ciasto francuskie
Może być gotowe ciasto dostępne w sklepach spożywczych – polecam 🙂
Rozwijamy rulon ciasta, kroimy w równe kwadraty dość duże.

Budyń waniliowy – przyrządzamy według przepisu na opakowaniu
Na kwadraty z ciasta rozkładamy ugotowany wcześniej budyń
o gęstej konsystencji w dużej ilości.

Następnie na to układamy owoce sezonowe:  (truskawki, borówki)
Ciasteczka pieczemy w piekarniku nagrzanym
do 200 stopni około 20 minut.

Smacznego 🙂

 


 


Lato w mieście … i co dalej?

Rozpoczął się sezon wakacyjny, i … co tu robić z tak dużą ilością czasu wolnego ???
A wiadomo, dzieci nie lubią nudy.

Idąc Wam naprzeciw przygotowaliśmy w pigułce pomysły na zagospodarowanie letnich miesięcy.

Czytaj dalej [2]

 

 


 


JAK BEZPIECZNIE SPĘDZAĆ WAKACJE

Wakacje to przede wszystkim czas zabawy i odpoczynku. Każdy z nas ma swój pomysł i sposób na spędzenie wolnego czasu. Jedni udają się na rodzinne wyjazdy, inni wybierają wyjazdy zorganizowane takie jak kolonie lub kursy językowe.
Ważne jednak, by w każdym miejscu pamiętać o bezpieczeństwie i zachowaniu odpowiedniej ostrożności.

Czytaj dalej [3]