- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mielcu - http://mops.mielec.pl -

ZMIANY W ŚWIADCZENIACH OPIEKUŃCZYCH OD 2024 r.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mielcu działając na podstawie art. 63 ust. 16 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1429), informuje o zmianach w zasadach dotyczących uprawnień do świadczeń opiekuńczych:

W sprawach o świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy, o których mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 390 z późn. zm.) i zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 1297 z późn. zm.), do których prawo powstało do dnia 31 grudnia 2023 r., stosuje się przepisy dotychczasowe. Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, którzy obecnie otrzymują świadczenia opiekuńcze będą mogli otrzymywać je na dotychczasowych zasadach.

Osoby, o których mowa wyżej zachowują prawo odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2023 r., również w przypadku, gdy osobie nad którą sprawują opiekę zostało wydane nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności. Warunkiem zachowania prawa odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego na zasadach określonych w zdaniu poprzednim jest złożenie wniosku o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności w terminie 3 miesięcy od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin ważności dotychczasowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o niepełnosprawności, a następnie złożenie wniosku o ustalenie prawa odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego w terminie 3 miesięcy, licząc od wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności.

Osoby, które będą otrzymywały świadczenia opiekuńcze na „starych” zasadach, nie będę jednak mogły podjąć zatrudnienia i dorabiać do tych świadczeń. Opiekunowie, którzy nabędą prawa do końca 2023 r. będą mogli wybrać czy pozostają przy świadczeniach opiekuńczych według starych zasad czy przechodzą na nowy system.

Z dniem 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie świadczenie wspierające skierowane do osób z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18 rok życia. Świadczenie wspierające wypłacane będzie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przyznanie świadczenia wspierającego będzie uzależnione od uzyskania w wojewódzkim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, na poziomie od 70 pkt do 100 pkt.

 

Zmiany w świadczeniach opiekuńczych od 1 stycznia 2024 r.:

  1. Z dniem 1 stycznia 2024 r. uchylone zostają przepisy dotyczące specjalnego zasiłku opiekuńczego.
  2. Świadczenie pielęgnacyjne po zmianach będzie przysługiwało oprócz rodziców i innych osób także rodzinie zastępczej, osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka, dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektorowi regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo dyrektorowi interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego.

jeżeli sprawują opiekę nad osobą w wieku do ukończenia 18. roku życia legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

  1. Świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwało opiekunowi na każde uprawnione dziecko z niepełnosprawnością w rodzinie. Świadczenie pielęgnacyjne będzie podwyższone o 100% na drugą i każdą kolejną osobę, nad którą sprawowana jest opieka.
  2. Pobieranie przez opiekuna własnych świadczeń emerytalno-rentowych nie będzie miało wpływu na prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.
  3. Świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwało opiekunowi bez jakichkolwiek ograniczeń w zakresie podejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej (w tym również praca w gospodarstwie rolnym).
  4. Świadczenie pielęgnacyjne nie będzie przysługiwało jeżeli:
  1. W przypadku śmierci osoby wymagającej opieki, osoba sprawująca opiekę zachowa prawo do świadczenia pielęgnacyjnego do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi zgon osoby wymagającej opieki.
  2. Świadczenie pielęgnacyjne nadal będzie podlegać corocznej waloryzacji.
  3. W przypadku złożenia wniosku o świadczenie wspierające w ZUS przez osobę niepełnosprawną (lub osobę ją reprezentującą), nad którą sprawowana jest opieka, wypłata: świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, a także zasiłku dla opiekuna – zostanie wstrzymana.
  4. W przypadku uzyskania prawa do świadczenia wspierającego przez osobę niepełnosprawną, nad którą sprawowana jest opieka: świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, a także zasiłek dla opiekuna nie przysługuje, a decyzja przyznająca zostanie uchylona.
  5. W przypadku odmowy przyznania osobie wymagającej opieki świadczenia wspierającego lub pozostawienia wniosku o to świadczenie bez rozpatrzenia, świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, albo zasiłek dla opiekuna, przyznane na zasadach dotychczasowych będzie wypłacone od miesiąca, w którym wstrzymano ich wypłatę do końca okresu na jaki je przyznano.
  6. Za nienależnie pobrane świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, o których mowa w ustawie zmienianej w art. 43 w brzmieniu dotychczasowym, albo zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie zmienianej w art. 51, uważa się świadczenie lub zasiłek wypłacone za okres, za który osoba wymagająca opieki otrzymała świadczenie wspierające.
  7. Jeśli po 1 stycznia 2024 r. decyzja przyznająca świadczenie pielęgnacyjne, albo zasiłek dla opiekuna, a także specjalny zasiłek opiekuńczy zostanie uchylona, nie będzie możliwości ponownego uzyskania prawa na zasadach dotychczasowych.